wtorek, 20 października 2020

Historia, kultura i zabytki Izmiru

 

Drugiego dnia nasi gospodarze zaplanowali dla nas poznanie historii, kultury oraz zabytków położonych  w rejonie Izmiru. Pierwszą miejscowością, którą odwiedziliśmy był Şirince.  Na początek zjedliśmy tradycyjne tureckie śniadanie w restauracji Artemis. Zwiedziliśmy też tam niewielkie muzeum wina.

Mieliśmy okazję powędrować do jednej z cerkwi poświęconej św. Janowi Chrzcicielowi, która została odrestaurowana około 2000 roku dzięki funduszom zapewnionym przez stowarzyszenie chrześcijańskie z USA. W jego wnętrzu można zobaczyć wyblakłe freski, które sięgają czasów bizantyjskich. Jest też studnia życzeń z posążkiem Marii Panny. Zgodnie z lokalną tradycją piwnice kościoła były wykorzystywane do dojrzewania lokalnych win.


 
 

 
 
Według innej z tradycji Şirince  jest kojarzone Wniebowzięciem Najświętszej Marii Panny, z tradycyjnym winem Erkan Önoğlu (w 2012 roku nazwane przez lokalnych producentów winem apokalipsy), brzoskwiniami. Jak również miejscem, w którym urodzili się boscy bliźniacy Apollo i Artemis. 
 
 W latach 90 wieś zaczęła być reklamowana przez biura turystyczne, jako autentyczna wioska w górach i dziś już taka nie jest. Wieś jest ciekawym przykładem syntezy wpływów greckich i tureckich. 

 

 Stare greckie domy zachowały swój tradycyjny wygląd na zewnątrz, ale ich wnętrza są obecnie urządzone w stylu tureckim. Wiele z tych domów można zwiedzać, ponieważ niektóre zostały przekształcone w hotele, restauracje lub miejsca wynajmu wakacyjnego.
 
 
 
 
Podążając dalej śladami chrześcijaństwa, zobaczyłyśmy Dom Najświętszej Marii Panny (potencjalne ostatnie miejsce zamieszkania Matki Bożej). 

 
 

Kulminacją naszej wycieczki było zwiedzanie Efezu, jednego z najlepiej zachowanych starożytnych miast hellenistycznych, gdzie jednym z najważniejszych zabytków jest Biblioteka Celsusa. 

 

Ten dzień, śladami historyczno-kulturalnego dziedzictwa zakończyliśmy degustacją kebabów tureckich pochodzących z różnych regionów Turcji.
                                                                                                                                            
Projekt „Ponadnarodowa mobilność kadry niezawodowej edukacji dorosłych” realizowany ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Edukacja dorosłych pt. „Wzbudzić pasję…”