piątek, 23 października 2020

Tajniki ceramiki oraz tureckie bazary

 


Ostatniego dnia uczestniczyliśmy w zajęciach w pracowni ceramiki. 





 

Na kursie ceramiki uczestnicy najpierw uczą się tworzenia podstawowych form trójwymiarowych, zapoznając się z glinką ceramiczną i technikami ręcznego kształtowania. Dzięki tym technikom, z którymi pracują z biegiem czasu, nabywają umiejętności tworzenia żądanych form. Równolegle uczą się ceramicznych technik zdobienia, zaczynają barwić kształtowane przez siebie wyroby gliną. Uczestnicy mogą wytwarzać rodzaje ceramiki zgodnie z swoją orientacją, zwłaszcza ceramikę kuchenną, ceramikę dekoracyjną, biżuterię ceramiczną, panele ceramiczne lub ceramikę powierzchowną i rzeźby ceramiczne. 

W kursie glazurowania uczestnicy dekorują gotowe wyroby tradycyjną techniką kaflową. Uczestnicy opracowują pomysł na papierze, aby opanować tradycyjne wzory i motywy. Zanim zaczną pracować nad wyrobach ceramicznych. Tradycyjne wzory płytek są rysowane i malowane w kolejności. Prace wykonuje się na papierze, najpierw ołówkiem, potem pędzlem i farbą. Po przetworzeniu wszystkich tradycyjnych wzorów na papierze, wzory są  przenoszone na ceramikę o płaskiej powierzchni. Wzory wyżłabiane są w tradycyjny sposób i przenoszone na powierzchnię wraz z pyłem węglowym. Wzory przeniesione na przedmiot za pomocą proszku węglowego są barwione zgodnie z charakterystyką wzoru po zakończeniu procesu konturowania.

Przedmioty następnie są szkliwione glazurą do płytek i wypalane. 
Tego dnia odwiedziłyśmy również Izmir, gdzie w ramach poznania kultury tureckiej odwiedziliśmy ogromnym turecki bazar.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień skończyliśmy w restauracji -Tavaci recep usta, gdzie skosztowaliśmy jagnięciny przyrządzonej w tradycyjny turecki sposób. Potrawa przyrządzalnia jest przez ponad 12 godzin.




                                                                                                                                           

Projekt „Ponadnarodowa mobilność kadry niezawodowej edukacji dorosłych” realizowany ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Edukacja dorosłych pt. „Wzbudzić pasję…”