czwartek, 22 października 2020

Warsztaty z Ebru i Pergamon

 


Czwarty dzień naszego pobytu w instytucie spędziliśmy obserwując zajęcia w pracowni ceramiki, a dotyczyły one malowania na wodzie, czyli Ebru. 

 

Ebru jest to tradycyjna sztuka zdobienia papieru (oraz materiału) poprzez przenoszenie na nie wzorów tworzonych przy pomocy farb rozprowadzanych pędzelkami i patyczkami na wodzie zagęszczonej tłustą substancją tzw. marmurkowanie. 
Zostałyśmy zaproszone do wypróbowania swoich sił w tej dziedzinie i nauczenia się kilku podstawowych technik oraz zrobienia własnych prac.  


Po południu odwiedziliśmy również inny instytut w Bergama, spotkaliśmy się  z dyrektorem placówki i poznaliśmy  zakres zajęć i warsztatów tam prowadzonych.
Odwiedziny w tym mieście dały nam możliwość odwiedzenia Pergamonu– kolejnego antycznego miasta, gdzie mieści się najbardziej stromy teatr starożytności oraz Akropol.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W Pergamonie wybudowana została największa po Bibliotece Aleksandryjskiej książnica starożytna. Powstały w niej pierwsze, nie zachowane i znane nam tylko z późniejszych wzmianek traktaty o zbieraniu książek i organizacji bibliotek. Władcy Pergamonu starali się zapewnić swoim uczonym odpowiedni warsztat pracy badawczej w postaci książek, dlatego dbali by księgozbiór stale się pomnażał. To właśnie rozwój biblioteki zainspirować miał króla Pergamonu do szukania nowego substytutu ograniczanego papirusu. Biblioteka istniała jeszcze w II w. n.e., mimo że w I w. p.n.e. ok. 200 tysięcy zwojów zabrał Antoniusz dla Biblioteki Aleksandryjskiej.(źródło https://stykkultur.pl/turcja-pergamon/) 

Rekonstrukcja wyglądu Akropolu w Pergamonie

Udało nam się zwiedzić także jedną z wysp – Alibey Adasi – która jest częstym przystankiem turystycznym dla miejscowych obywateli.  Zapoznałyśmy się także bliżej z śródziemnomorską kuchnią nadmorską.


                                                                                                                                         

Projekt „Ponadnarodowa mobilność kadry niezawodowej edukacji dorosłych” realizowany ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Edukacja dorosłych pt. „Wzbudzić pasję…”