poniedziałek, 21 czerwca 2021

W bibliotece w Mungia

 


 

 Na pierwszy dzień job shadowing w bibliotece w Mungia wyruszyliśmy wcześnie. Ponieważ w Hiszpanii na przystankach autobusowych nie ma zamieszczonego rozkładu jazdy. Jedynie informacja, że dany kurs odbywa się np. w jednogodzinnych odstępach czasu.

Na początku na krótko spotkaliśmy się z dyrektor biblioteki Itziar Aurre oraz 3 bibliotekarzami stanowiącymi zespół biblioteki. Następnie udaliśmy się na spotkanie z burmistrzem Ager Izagirre Loroño oraz Eli Bilbao zastępcą burmistrza radną zajmującą się działem kultury. 


 


W drodze powrotnej odwiedziliśmy lokalną szkołę muzyki i języka baskijskiego.




Po powrocie do biblioteki zwiedziliśmy zabytkowy budynek, w którym mieści się książnica. Na parterze budynku mieści się w dwóch dużych pomieszczeniach dział dla dzieci oraz sala kinowa z niedużą estradą. Na pierwszym piętrze znajduje się wypożyczalnia wraz z czytelnią. Na drugim piętrze mieści się mediateka wraz z salą komputerową oraz sala spotkań czterech klubów czytelniczych w języku baskijskim, francuskim, angielskim i hiszpańskim. Każdy klub specjalizuje się w czytaniu literatury w oryginalnym języku. 








 

 

 

 

 

 

 

Rozmawialiśmy o strukturze bibliotek w Hiszpanii i zasadach funkcjonowania oraz finansowania biblioteki, o pracy w czasie pandemii, promowaniu działań podejmowanych przez placówkę. 


 Przyszedł czas na przerwę, w trakcie której odwiedziliśmy z naszymi gospodarzami lokalną restaurację, aby zapoznać się z kuchnią serwowaną w kraju Basków.




Ostatnim zadaniem tego dnia było poznanie procesu tworzenia i zasady funkcjonowania bibliotecznego escape room dla rodziców z dziećmi. Rodzice uczą się współpracowania ze swoimi pociechami podczas rozwiązywania zagadek.



 Nasi gospodarze zaplanowali również dla nas atrakcję w postaci wizyty w muzeum języka baskijskiego w Bilbao. W muzeum mieszczą się również sale wykładowe do nauki jeszcze w latach 60 XX wieku prawie zapomnianego języka.  


 

                                                                                                                                           
Projekt „Ponadnarodowa mobilność kadry niezawodowej edukacji dorosłych” realizowany ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Edukacja dorosłych pt. „Wzbudzić pasję…”