środa, 4 marca 2020

Czas na przygotowanie kulturowe







Zawsze, gdy zamierzamy podróżować powinniśmy wiedzieć jedną podstawową rzecz: musimy poznać kulturę kraju, do którego zamierzamy jechać. Nie chodzi o uczenie się każdej ważnej daty związanej z miejscem, które mamy odwiedzić, ale o to, aby poznać najważniejsze zwyczaje danego regionu.  Wypada wiedzieć, jak ludzie się tam witają, czego nie wolno nam robić na danym terenie oraz co może  tamtejszych mieszkańców obrazić. 
Czasami znaki pokazywane rękami w innych krajach mogą oznaczać bardzo odmienne rzeczy. Jeżeli poznamy przynajmniej podstawowe rzeczy na temat kultury danego kraju, to istnieją znacznie, mniejsze szanse na to, że wpakujemy się w "kłopoty".
Podczas spotkania przygotowującego kulturowo uczestników projektu do dwutygodniowego wyjazdu na kurs językowy do Cardiff poznali aspekty życia i kultury w Wielkiej Brytanii ze szczególnym uwzględnieniem Walii.
Dodatkowo uczestnicy poznali ważne i warte zwiedzenia miejsca w całej Wielkiej Brytanii, a zwłaszcza w Walii. Prowadząca podzieliła się swoją wiedzą na temat wspaniałej architektury walijskiej i przedstawiła kilka bardziej znanych zamków i budowli, które są obowiązkowe na liście miejsc do zwiedzenia w Cardiff. Walijczycy twierdzą, że ich państwo jest państwem z największą ilością zamków na świecie.


Skrzyżowanie palców Wielkiej Brytanii używa się ich jako wzmocnienie życzenia szczęścia, odpowiednik naszego trzymania kciuków. 
Gdy Anglicy pytają „Are you ok?” – czyli jak się miewasz, poprawną odpowiedzią jest „I’m fine” i uśmiech. Zadając to pytanie Anglicy nie oczekują, że ktoś będzie im się zwierzał. W Anglii rozmowę chętnie zaczyna się od pogody i na ten temat można długo rozmawiać. Pogoda jest bardzo wdzięcznym i ulubionym tematem konwersacji.

PREZENTACJA WALIA 

PREZENTACJA WIELKA BRYTANIA


                                                                                                                    
Projekt „Ponadnarodowa mobilność kadry niezawodowej edukacji dorosłych” realizowany ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Edukacja dorosłych pt. „Wzbudzić pasję…”