poniedziałek, 30 sierpnia 2021

Seminarium upowszechniające rezultaty projektu

 




Kolejnym działaniem w ramach „Ponadnarodowa mobilność kadry niezawodowej edukacji dorosłych” realizowany ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Edukacja dorosłych pt. „Wzbudzić pasję…” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego było seminarium upowszechniające jego rezultaty.

Przypomnijmy, że na całokształt projektu składały się trzy działania, czyli 8 mobilności - udział 4 osób w dwutygodniowym kursie języka angielskiego w Wielkiej Brytanii, udział 2 osób w tygodniowym job shadowing w Hiszpanii oraz 2 pracowników w Turcji. . Celem projektu było doskonalenie warsztatu pracy w działaniach na rzecz nieformalnej edukacji dorosłych poprzez:

  podniesienie kompetencji językowych poprzez udział w kursach kadry biblioteki;

  udoskonalenie oferty edukacyjnej, bazując na doświadczeniach europejskich;

  nawiązanie kontaktów międzynarodowych z bibliotekami, fundacjami , stowarzyszeniami działającymi na rzecz szeroko rozumianej edukacji osób dorosłych;

  promocja wartości europejskich w środowisku lokalnym i międzynarodowym;

 poszerzenie warsztatu pracy bibliotekarzy o nowe formy działań w kontaktach międzynarodowych;

  wprowadzenie innowacyjnych metod pracy z dorosłymi i młodymi użytkownikami biblioteki.

Spotkanie rozpoczęła Monika Krześniak Kierownik biblioteki od przywitania przybył gości. Seminarium zgromadziło przedstawicieli instytucji kultury, stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich z województwa mazowieckiego i lubelskiego.

Spotkanie rozpoczęło się od zapoznania się uczestników w formie gry integracyjnej i przedstawienia harmonogramu seminarium. Następnie przedstawiono szczegółowo historię projektu „Wzbudzić pasję” od pomysłu do podpisania umowy.


Kolejnym etapem spotkania była prezentacja o przebiegu i rezultatach pobytu przygotowana przez wolontariuszkę Aleksandrę Jasik uczestniczącą w wyjeździe do Turcji, do Aliaga Tuupras Halk Egitimi Merkezi. Podczas prezentacji Aleksandra połączyła się on-line z Semą Pekderin opiekunką, która opowiedziała o realizacji job shadowingu w Turcji.


Po krótkiej przerwie zaprosiliśmy gości seminarium na warsztaty Ebru czyli malowania na wodzie. Jest to tradycyjna sztuka zdobienia papieru oraz materiału poprzez przenoszenie na nie wzorów tworzonych przy pomocy farb rozprowadzanych pędzelkami i patyczkami na wodzie zagęszczonej tzw. marmurkowanie. 


W drugiej części seminarium uczestnicy mieli okazję zapoznać się z przebiegiem i rezultatami wyjazdu na job shadowing do Hiszpanii, gdzie uczestniczki obserwowały, jak pracuje się w bibliotece w Mungia.


Po tej prezentacji zaprosiliśmy uczestniczki do kolejnych warsztatów, które poprowadziła Edyta Nowak uczestniczka projektu. Warsztaty polegały na stworzeniu kaskadowej książeczki, przygotowanej z papieru złożonych w odpowiedni sposób i sklejonych ze sobą, które finalnie tworzą książeczkę, w której uczestniczki przyklejały ilustracje do legendy baskijskiej i baśni polskiej oraz zamieszczały własną skróconą wersję baśni.


Ostatnim etapem seminarium był czas na zadawanie pytań związanych z realizacją projektu.

                                                                                                                              

Projekt „Ponadnarodowa mobilność kadry niezawodowej edukacji dorosłych” realizowany ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Edukacja dorosłych pt. „Wzbudzić pasję…”    

 


piątek, 25 czerwca 2021

Muzeum Guggenheim i pożegnanie bibliotekarzy w Mungia


Bibliotekarzowi nie powinna być obca żadna dziedzina kultury zatem wspólnie z gospodarzami odwiedziliśmy Muzeum Guggenheima w Bilbao. 


Budynek powstał na bazie trójkątnego modułu przypominającego łódź głównie z trzech materiałów tytanu, wapienia i szkła. Dodatkowymi atrakcjami na zewnątrz budynku są dzieła sztuki: wielka pajęczyca Maman L. Bourgeois'a, Tulipany J. Koonsa i tego samego autora Puppy - kilkunastometrowej wysokości rzeźba szczeniaka cała pokryta różnokolorowymi kwiatami.




Największym pomieszczeniem wystawienniczym jest tzw. Fish Gallery, której rozmiary są imponujące: 30 x 130 m. Na stałe jest tam wyeksponowana instalacja Richarda Serry.  Tymczasowe wystawy prezentowały obrazy, rzeźby i konstrukcje artystyczne m.in. The Line of Wit , Bilbao and Painting, The Roaring Twenties.








Stare miasto Bilbao jest pełne urokliwych uliczek i kamieniczek.



Przyszedł czas na pożegnanie z pracownikami biblioteki i podziękowanie za poświęcony nam czas. 



                                                                                                                              

Projekt „Ponadnarodowa mobilność kadry niezawodowej edukacji dorosłych” realizowany ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Edukacja dorosłych pt. „Wzbudzić pasję…”

czwartek, 24 czerwca 2021

Promocja i informacja w działaniach biblioteki / Dziedzictwo Basków

 


Ważną częścią działalności biblioteki jest promocja swoich działań i informowanie o niej społeczności. Biblioteka w Mungia w ramach tych działań jest obecna na Facebook-u, Instagramie oraz  portalu Twitter, który jest bardzo popularny w tym kraju. Wszystkie biblioteki baskijskie w ramach działań podejmowanych przez rząd kraju Basków ma do dyspozycji platformę, a której biblioteki mają woje strony internetowe połączone z własnym Twitter-em. Prowadzony jest wspólny katalog on-line oraz dostęp do platformy e-Liburutegia, na której użytkownicy mają dostęp do e-boków oraz filmów. Bardzo dobrze działa wypożyczanie międzybiblioteczne, które w całości jest finansowane w ramach projektu rządu baskijskiego.




Biblioteka w Mungia mając na uwadze fakt, że starsza część społeczeństwa nie korzysta z nowoczesnych technologii dodaje swoje wydarzenia do informatora wydawanego co miesiąc przez lokalny samorząd. Każdy mieszkaniec otrzymuje taki informator do swojej skrzynki pocztowej.


Działania dla dorosłych prowadzone w bibliotece to przede wszystkim dyskusyjne kluby książki w języku francuskim, angielskim, baskijskim i hiszpańskim. Od jesieni planowane jest uruchomienie działań związanych z nauką obsługi komputera, Internetu i telefonu  dla seniorów oraz warsztatów rękodzielniczych, na których będą wykorzystywane książki już ubytkowane.

Znajomość regionu, zbytków i kultury regionu jest również bardzo ważną częścią w pracy bibliotekarzy. Wspólnie z nimi odwiedziłyśmy muzeum wina Tixaoli  i Gaztelugatxe – smoczą skałę z filmu Gry o Tron.








                                                                                                                                         

Projekt „Ponadnarodowa mobilność kadry niezawodowej edukacji dorosłych” realizowany ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Edukacja dorosłych pt. „Wzbudzić pasję…”

środa, 23 czerwca 2021

Biblioteka Bidebarrieta i Bakijski Klub Czytelnicy

 

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy była Centralna Biblioteka Bidebarrieta. Budynek, który obecnie zajmuje biblioteka, został zbudowany w 1890 roku jako siedziba główna „El Sitio”. To zabytkowy budynek w stylu eklektycznym zaprojektowany przez architekta z Bilbao Severino de Achúcarro, w którym znajduje się czytelnia internetowa, dział zakupów i opracowań zbiorów, czytelnia, wypożyczalnia, magazyny oraz niezwykła sala do prowadzenia spotkań i prelekcji. Biblioteka zarządza 15 bibliotekami miasta Bilbao.

Warsztaty czytelnicze dla dorosłych prowadzone w bibliotekach :
LITERATURA TAILERRA (baskijska): Biblioteka Bidebarrieta
WARSZTATY LITERATUROWE (hiszpański): Biblioteka Bidebarrieta
IRAKURKETA KLUBA (baskijski): Biblioteka Begoña
KLUB LITERACKI (Angielski): Biblioteka Deusto
KLUB CZYTANIA POWIEŚCI GRAFICZNYCH (hiszpański): Biblioteka San Francisco.
Warsztaty łatwego czytania : odbywają się w okolicznych bibliotekach we współpracy z ośrodkami pracującymi z osobami mającymi trudności z czytaniem.







Pelota (bask. Pilota, lub Jai-alai) – gra znana w kraju Basków w Hiszpanii. Jest to rodzaj tenisa rozgrywanego na boisku. Piłka powinna odbić się od ściany do tego przeznaczonej i odbić się od podłoża tylko raz.  Gracze mogą uderzać piłkę ręką lub przygotowanymi do tego specjalnie drewnianymi rakietami. Miałyśmy okazję oglądać ćwiczenia grupy zawodników tego sportu i spróbować swoich sił w grze.




W późnych godzinach popołudniowych wróciliśmy do biblioteki w Mungia, gdzie obserwowaliśmy przygotowania do spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki literatury baskiskiej w oryginale i prowadzonego w języku baskijskim Irakurketa Kluba. Język baskijski jest drugim językiem urzędowym, jednak wymaga zaangażowania społeczności w jego pełne odbudowanie. Uczestniczki klubu są otwarte i oddane idei klubu. Stanowi on przestrzeń, w której mogą rozwijać swoje umiejętności w używaniu języka bakijskiego.



                                                                                                                                          

Projekt „Ponadnarodowa mobilność kadry niezawodowej edukacji dorosłych” realizowany ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Edukacja dorosłych pt. „Wzbudzić pasję…”

Klub języka angielskiego w bibliotece i nowoczesne centrum kultury w Bilbao

 

W deszczowy  poranek wyruszyliśmy na spotkanie z naszymi gospodarzami, aby wspólnie poznać pracę Centrum Kultury "Azkuna Zentroa Alhondiga Bilbao". W jego skład jako główne budynki wchodzą mediateka, centrum spotu, oraz centrum artystycznego wyrazu.  Mieści się tu również multipleksu kinowego, audytorium, sklepy i restauracje. Głównym celem naszej wizyty była Mediateka, której dwa piętra  stanowią miejsca w których korzysta się z dobrodziejstw nowoczesnych mediów oraz materiałów dostępnych w wersji elektronicznej, znajduje się tu również dział dla dzieci.



 Na trzecim piętrze zgromadzono książki w wersji tradycyjnej. Szczególne miejsce w zbiorach mediateki stanowią komiksy. Rozmieszczonych w mediatece jest kilka nowoczesnych sal konferencyjnych służących edukacji społeczności.




Po południu wróciliśmy do biblioteki w Mungia, gdzie obserwowaliśmy pracę w wypożyczalni dla dorosłych oraz przygotowania do spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki literatury angielskiej w oryginale i prowadzonego w języku angielskim "Talk Point". Moderatorem klubu jest rodowita angielka, która przeprowadziła się do Hiszpanii, wybiera ona krótkie opowiadania i fragmenty książek do przeczytania i dyskusji. 




Ostatnim punktem tego dnia, był udział w zajęciach amatorskiej grupy tańca tradycyjnego dla młodszej jej części z prowadzonych przez doświadczonych starszych tancerzy w ramach edukacji międzypokoleniowej.


                                                                                                                                           

Projekt „Ponadnarodowa mobilność kadry niezawodowej edukacji dorosłych” realizowany ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Edukacja dorosłych pt. „Wzbudzić pasję…”